0 216 445 47 64
Epson Yetkili Servisi ve Satış Noktası
TAŞ YÜNÜ
 
 
Taşyünü, volkanik bazalt taşının yüksek sıcaklıklarda ergitilip, birtakım süreçlerin ardından elyaf haline getirilmesiyle elde edilen bir üründür. Isı, ses ve yangın yalıtımı amaçlı çok çeşitli uygulamaların ana malzemesidir. Yapı sektörü, endüstriyel tesisler ve gemi inşa sektörü gibi pek çok alanda kullanılan taşyünü ürünler, uygulama neticesinde hep verimli sonuçlar doğmuştur. Günümüzde değişik uygulamalar için çok çeşitli taş yünü ürünler üretilmektedir. Biz Yıldız Grup olarak size en uygun ürünü toyimum şartlarda tedarik edebilmek adına azami gayretle çalışmaktayız.
 
DÖKME TAŞ YÜNÜ
ŞİLTE TAŞ YÜNÜ
LEVHA TAŞ YÜNÜ
BROU TAŞ YÜNÜ 
SERAMİK YÜNÜ
 
 
A-LEVHA SERAMİK YÜNÜ 
B- KAĞIT SERAMİK YÜNÜ
 
                   TAŞ YÜNÜ KULLANIM ALANLARI
BİNALARDA;
 
ISI
Binaların dış cephelerinde ve ara bölme duvarlarda ısı yalıtımı amacıyla taş yünü levhalar kullanılabilmektedir. 
 
YANGIN
Bina içerisinde başta kazsan dairesi olmak üzere binanın çeşitli bölgelerinde yangın yalıtımı amacıyla taşyünü ürünler kullanılabilmektedir. Uygun ürünün seçilmesiyle yangın duvarları ve yangın kapıları imedilebilmektedir.
 
ENDÜSTRİYEL TESİS VE MAKİNALARDA;
 
ISI
Enerji santralleri , buhar jeneratörleri, kızgın yağ kazanları, fırınlar, ocaklar ve benzeri pek çok endüstriyel uygulamalarda taşyünü ürünler kullanılabilir. 2**oC' yi aşan sııcaklıklarda 1000 oC' ye kadar dayanabilen taş yünü ürünler enerji tasarrıfı başta olmak üzere güvenlik açından da son derece faydalı uygulama sonuçları doğurur Düzgün yüzeylerde, bombeli yüzeylerde borularda ve şekilsiz yüzeylerde uygulanmak üzere doğru ürün veya ürünler seçilerek uygulanır.
 
SES
Tesisatın herhangi bir bölgesinde oluşabilecek titreşim veya gürültü taşyünü ürünlerin yüksek ses emme kabiliyeti sayesinde önlenebilir. Yalıtım yapılacak bölgeye uygun taşyünü ürünler seçilerek uygulanır.
 
YANGIN
ateşe dirençli olması sebebiyle her türlü sanayi tesisinde yangın yalıtımı amacıyla da taşyünü ürünler kullanılabilir. Yalıtım yapılacak bölgeye uygun taşyünü ürünler seçilerek uygulanır.
 
DENİZ ARAÇLARINDA;
Gemi inşa sektöründe yalıtım malzemesi seçimi yapılırken ateşe direnç ve yangun yalıtımı dikkate alınmaktadır. Yüksek yangın yalıtımı kabiliyeti ve bu kabiliyetinin zamanla değişmemesi sayesinde taşyünü ürünler gemilerde sıklıkla kullanılan yalıtım malzemesidir.
 
ISI
Gemi iç tesisatlarında yüksek sıcaklık dayanımı gerektiren bütün bölgelerde taş yünü ürünler kullanılabilir. Ayrıca gövde ve kamaralarında ısıya karşı korunabilmeleri ve kendikendi ısılarını yitirmemeleri amacıyla taş yünü ürünlerle yalıtım yapılır. Düzgün yüzeylerde, bombeli yüzeylerde, borularda ve şekilsiz yüzeylerde uygulamak üzere doğru üren veya ürenler seçilerek uygulanır.
 
SES
Gemilerde çok popüler bir sorun olan gürültü, yaş yünü ürünler kullanılarak yapılan yalıtım uygulamalarıyla çözülebilmektedir. Gerek iç tesisatta gerekse egzoz tesisatında oluşabilecek gürültü taşyünü ürünlerin yüksek akustik yalıtım kabiliyeti sayesinde önlenebilmekted.r
 
YANGIN
Gemi inşasında taşyünü ürünler özellikle yangın yalıtım kabiliyeti sayesinde öne çıkmaktadır. Yüksek sıcaklık dayanımı, ateşe dirençli olması ve bu kabiliyetini zaman içerisinde yitirmemesi sayesinde hem gemi iç tesisatında hemde gövde ve kamaralarda yangın yalıtımı amacıyla sıklıkla taşyünü ürünler kullanılır. Yatay ve dikey yangın koruma bölmeleri, perde duvarlar ve benzeri pek çok uygulamada yangın yalıtımı için taş yünü ürünler kullanılması kaçınılmazdır.